Fyra ljusnarsbergare prisades med ett BEL-stipendium!
2026-05-11
För en vecka sedan höll Lindeskolan sin årliga BEL-ceremoni under festliga former i Lindesbergs arena. Totalt var det 16 elever som prisades och bland dessa fanns det fyra ljusnarsbergare!
BEL som står för Bra Elev Lindeskolan är en årlig ceremoni som sponsras av Sparbanksstiftelsen.

Här är motiveringarna för de fyra elever från ljusnarsberg som lyckades med äran att få ett stipendium!
Bygg- och anläggningsprogrammet: Viktor Strömberg BA23
Eleven har redan från första dagen på gymnasiet visat ett mycket stort engagemang och
målmedvetenhet samt tagit ansvar för hela sin klass. Han har även visat stor skicklighet inom bygg och anläggning.
Naturvetenskapsprogrammet: Mirza Salihagic NA23
Det här är en ambitiös och vetgirig elev med mycket nyfikenhet, vilket har lagt en god grund för fina betyg inom såväl naturvetenskapliga ämnen som språk. Eleven är ödmjuk och empatisk, vilket också gör hen till en god kamrat.
Teknikprogrammet: Mulham Hakouk TE23
Denna elev utmärker sig genom enastående studieresultat och en imponerande intellektuell
förmåga. Med en talangfull hjärna tillgodogör sig eleven nya kunskaper i en rasande takt och levererar konsekvent resultat på högsta möjliga nivå.
Utöver detta delades även två specialpris ut för enastående insatser, Outstanding Academic achievement 2026. Ett av dessa gick till Erik Andersson NA23, från Kopparberg:
Genom dina prestationer har du åstadkommit något som inte förekommit på skolan på mycket lång tid. Du har i ditt skolarbete visat en enastående studieform, en ovanligt stark arbetsdisciplin och en mycket hög grad av självständighet. Du har konsekvent uppvisat en målmedvetenhet och ett ansvarstagande långt över det förväntade och imponerat stort genom dina akademiska prestationer. Din positiva inställning till studierna, i kombination med en tydlig vilja att utveckla och fördjupa dina kunskaper, gör dig till förebild för både elever och skolans personal. Mot bakgrund av din unika prestation, arbetsinsats och föredömliga inställning anser vi att du i högsta grad förtjänar att uppmärksammas. Ett extra BEL-pris är ett välmotiverat och värdigt erkännande av dina insatser och den inspiration du utgör för hela Lindeskolan.
Ett varmt och stort GRATTIS till er alla från oss i Kopparbergarn och ett stort Lycka Till i Framtiden!
Foto: Veronica Andersson
Bildredigering: Veronica Andersson och Anna-Lena Didić
Sammansatt text: Anna-Lena Didić, med information från Veronica Andersson, lindeskolan.se och lindenytt.com
Kommentera