News

Translate:

Flagcounter

Flag Counter

Väder

klart.se

Arkiv

Mamma Mia – vilken konsert!

Mamma Mia – vilken konsert!

2025-05-11

Donna and the Dynamos besökte Cassels i Grängesberg under lördagen, och vilken fest det blev! Med jämna mellanrum bjuds det på härliga konserter i det fantastiska konserthuset i Grängesberg. Med 25 minuter i bil från Kopparberg så är man på plats! Kan det bli bättre? Denna lördag var det många ljusnarsbergare som hade passat på att åka till Cassels för att se Donna and the Dynamos och njuta av ABBA:s musik!

För 20 år sedan hade musikalen Mamma Mia premiär på Cirkus i Stockholm. Gunilla Backman spelade Donna och hennes vänner i ”the Dynamos” spelades av Sussie Eriksson och Charlotte Strandberg. 555 föreställningar blev det på Cirkus i Stockholm och musikalen sågs av över en miljon människor. Nu 20 år senare återförenas Backman, Eriksson och Strandberg för att göra en konsert i Cassels i Grängesberg! Men publiktrycket var hårt – en konsert blev två!

Sångerskorna kompades av ett band som även de var med och spelade i musikalen Mamma Mia, och senare även på många andra håll fick vi berättat! Donna and the Dynamos bjöd på underbar sång, men också på mycket glädje! Sussie Eriksson berättade att hennes mamma är från Grängesberg och mellan sångnumren bjöd hon på en del roliga berättelser från trakten! 

Publiken var med på noterna från första tonen – det sjöngs, klappades och dansades! Cassels är en konsertlokal med fantastisk akustik, och vilken känsla det blev när hela publiken sjöng ”Thank you for the music”!

Det rådde nästan ABBA-feber när det köades för att få ett foto, autografer och möjlighet att köpa en CD. Charlotte Strandberg, Gunilla Backman och Sussie Eriksson tog dock det hela med ro, och signerade snabbt alla CD-skivor.

Text och foto: Anna-Lena Didić

Kommentera

Du kan använda dessa HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.