I smålommarnas värld. Vecka 21.
2025-05-24
En händelserik morgon. När jag kliver ur bilen skymtar ett stort mörk ”skugga” bland skogens träd. Skuggans storlek leder mina tankar till att det kan vara en örn som lämnar nattkvisten.
Efter en kvarts vandring når jag min sittplats vid tjärnens kant. Kanadagåshonan ligger på sitt nytillredda rede.
Den gök som för en vecka sedan fångade och åt en slända på mossen och sedan vilat en stund i torrakan är åter tillbaks. Denna gång tar den med sig en slända till rakan och tycks låta mig ta en bild innan sländan sväljs. Jag tackar!
Långt i norr upptäcker jag en svart fågel mot den klara himlen. Riktar kameran mot målet och ser genom teleobjektivet att det troligen är en örn. Säkert den jag anade när jag lämnade bilen. Väl hemma konstaterade jag senare i datorn att det är en havsörn. Tillhör inte vanligheterna här i skogen.
Lomparet kommer hem efter morgonens fisketur. Mätta och nöjda avger de sitt vanliga revir och samhörighetsläte som hörs vida omkring.
Intar viloställning med huvudet vilande på ryggen. Ett öga är alltid bevakande öppet.
Kackel från smålommar hörs från öster. Två främmande lommar landar på vattnet. Det blir besök. En kort hälsningsceremoni inleds. Vad har besökarna för syfte med besöket. Kan det vara ett ungt hemlöst par som söker lämplig tjärn för etablering. Smålommar är mogna för familjebildning vid tre-fyra års ålder. Den tjärn som en gång valts och som är god nog återkommer man till under den fertila tiden. I bästa fall uppemot tjugo år.
Hemmaparet tänker inte överlämna sin tjärn. En kamp om herraväldet inleds. Bilderna får här tala för sig själva. Enligt tidsangivelser på fotona inleds revirkampen klockan 08.06 och pågår till 08.24. Lomparen kämpar oavbrutet i hela 18 minuter utan uppehåll. Denna kamp måste vara otroligt tröttande och kraftkrävande. Båda könen deltar i striden. Turligt nog kan jag inte upptäcka några skador på kombattanterna.
Kampen upphör. Det inkräktande paret drar sig undan och lämnar nu tjärnen. Troligen trötta och besvikna får dom nu fortsätta sitt sökande efter en lämplig framtida boplats.
Hemmalommarna kan nu koppla av tills vidare.
/Bengt/ L./