News

Translate:

Flagcounter

Flag Counter

Väder

klart.se

Arkiv

Fibergrävning i Kolheden vid väg 233

Fibergrävning i Kolheden vid väg 233

2026-09-03

Traktor med full rulle. Plöjning och grävning i dikeskanterna.

En traktor hemmahörande i Norje är i Bergslagen. Norje? Felstavat? Nej! Sveriges största rockfestival äger rum i Norje. 900 invånare bor i Norje i landskapet Blekinge. I landet Norge bor det drygt 5,5 miljoner.

Här, i det grävda diket, står två herrar. Det är Jonas som bor i Blekingeområdet och till höger står Peter som är en hallänning. Jonas läser på mobilen och ”dikterar” till mig. Som icke grävande reporter är det bara rena fakta som gäller. Eller hur?
– Här blir det en avknoppning in till huset, sa de.
– Vad är det för titulatur på er? frågade jag.
Anläggare är en bra titel. För de lägger an på och ner med slangar av olika längd, färg, format och kvalitet.

Borrning under vägbanken för kabeldragning och fler anslutningar. Fibergrävning för fortsatt fart för framtiden, är en bra sammanfattning.
Inom sinom tid kan även boende i Kolheden titta på tv utan att det laggar. Nuvarande mobila system verkar vara överbelastat vissa tider. Förhoppningsvis blir det klart med allt innan nyår. Det är önskemålet för de som har beställt fiberinkopplingen.
Då går allt med ljusets hastighet och då går det undan.

Bäst att hålla sig undan när de plöjer och gräver.

Foto och text: Bo Kempegård

Kommentera

Du kan använda dessa HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.