Besök på stenmässan
2025-07-31
Vår junior-reporter Benjamin Andersson var på stenmarknaden i Kopparberg i helgen. Här kommer en rapport från honom.
I 13 år har stenmarknaden funnits. Det fanns många fina stenar vid stenmarknaden, både stora och små. Det kostade 40:- att gå in för alla över 7 år.

Några sålde smycken och man kunde betala med Swish eller kontanter. Man kunde köpa fika och så kunde man prata om stenar med säljarna, de kunde jättemycket!



Det var många som handlade och tittade och allt var fint ordnat. De hade inte bara stenar utan också fossiler, mineraler, slipade stenar, stenar som såg ut som djur, blommor med mera.


Jag tyckte väldigt mycket om stenarna och köpte ett hjärta av rosenkvarts.





Ibland var det lite svårt att veta priset för ibland var det i kronor och ibland i euro. Vissa saker kostade per styck och andra per gram men säljarna hjälpte till.
Text och fot0: Benjamin Andersson