Jo tack, det rullar på säger Franziska
Hur går det?
– Jo tack det rullar på! svarade Franziska Muck som tillsammans med sin sambo David Budak serverar lunchsallader och annat smått och gott från sin rullande lunchrestaurang- eller matvagn, Fresh Bowl.
För ganska precis en månad sedan gjorde Kapparbergarn ett litet reportage om Franziskas rullande matvagn.
Då berättade Franziska att de skulle köra med matvagnen mellan Ludvika, Nora, Lindesberg och Kopparberg. I Kopparberg skulle de vara på torget varje måndag.
Om sina erfarenheter så här långt säger Franziska:
-Det har gått lite bättre än vad vi trodde och hoppades. I Ludvika har det varit ”lite så där”. Lite sämre än vad vi trodde att det skulle gå. I Lindesberg har det varit ganska bra, I Nora ännu bättre.
-Och här i Kopparberg..! Två av måndagarna har det varit helt slutsålt!! Det är faktiskt så att jag blir lite rörd över mottagandet vi fått här på Mynttorget.
-Det är alltid svårt att bedöma hur sådana här nya ”matkoncept” ska tas emot. Men nu vet jag att kopparbergarna är nyfikna och öppnare än på många andra ställen.
Den rullande matvagnen har även rullat till Ahlströms i Ställdalen ett par gånger. Även det har varit lyckat liksom de nedslag som gjorts med matvagnen vid marknader.
Så vad händer framöver?
-Nu har jag faktiskt börjat tittat på vad vi ska kunna ha på vår meny i höst. Nu vågar vi se framåt.
Text och bilder: Arne Wikström
Layout: Erik Karlsson
Kommentera