Vi minns och hedrar – Björn Öringbäck
2025-05-02
På förmiddagen den 1 maj nås vi av det mycket sorgliga beskedet att en av Kopparbergarns skapare, Björn Öringbäck har somnat in. Efter en tids sjukdom och många sjukhusbesök, så gav kroppen upp. Björn blev 86 år.
Här hyllas Björn och Inger för sina insatser med Kopparbergarn. Detta är den 30 mars 2022 och de lämnar över ledarskapet till en ny styrelse. Foto: Bengt Lundell (arkivbild)
Året var 2012. Björn Öringbäck och Inger Aftonljus bodde på den tiden i Stjärnfors. När de läste dagstidningen så slogs de av att det allt för sällan stod något om Ljusnarsberg. När det äntligen stod något skrivet, så handlade det om inbrott, olyckor m.m, nästan aldrig några positiva händelser. Björn och Inger tänkte att det måste gå att skriva minst en positiv sak om Ljusnarsberg varje dag! Om inte tidningen ville göra detta, så skulle de minsann visa att det gick! Planerna på en nättidning växte fram. Även en nättidning har kostnader för att allt ska fungera och de beviljades ett litet startbidrag från kommunen. Men för att allt skulle gå runt så behövde de också annonsörer och jobbade för att få in detta. De registrerade Kopparbergarn som ett enskilt företag och Björn skapade också den lilla gubben som blev Kopparbergarns symbol. För att skaffa läsare satte de upp affischer runt om i Kopparberg och den 9 april 2012 fanns den första sidan ute på nätet.
Positiva händelser stod på agendan! Björn och Inger skrev om föreningar, kultur, näringsliv och aktuella händelser. Kopparbergarn var från början en slags demonstration över att det var dålig mediabevakning i Ljusnarsberg, men när de nu kom igång med nättidningen, märkte de hur roligt det var! De kände att deras arbete uppskattades och de lärde känna många nya och intressanta människor och platser! Fler och fler önskade nu att Kopparbergarn skulle komma och göra ett reportage om en händelse eller en aktivitet. Björn och Inger tänkte att de från föreningarna kanske kunde skicka in några bilder och en text till dem, men oftast kom det bara en inbjudan med ett önskemål om att de skulle vara på plats. Nu behövde de hjälp! Sture Ekmark samt Thyra och Bengt Lundell kom tidigt med och hjälpte till som fritidsreportrar.
Efter två år med dagliga artiklar och foton kände de ändå att de hade gjort vad de kunde och målet var nått – den ”vanliga” tidningen hade nu ökat sitt intresse för Ljusnarsberg och ”vanliga” reportrar var oftare på plats! Så det var dags att lägga ner verksamheten. Men nu hade bygden vant sig vid nättidningen och de möttes av protester och vädjanden från läsarna om att fortsätta med Kopparbergarn. Men för att orka fortsätta driva nättidningen behövde de hjälp av fler, och det var då som tanken på en förening kom till. Björn blev ordförande och ansvarig utgivare, Inger blev kassör och webmaster och hade ansvar för det mesta datorarbetet. Birgitta Palm Andersson blev föreningens första sekreterare. Både Björn och Inger fortsatte att skriva reportage, så jobb fanns det gott om. Allt arbete med Kopparbergarn skedde nu helt ideellt och i föreningens stadgar står det inskrivet att annonsintäkterna ska användas till uppmuntran och glädje för unga och gamla i Ljusnarsberg. Dessutom kan hedersutmärkelser delas ut till förtjänta personer. Så småningom flyttade Björn och Inger till Kärvingeborn i Grythyttan. De fortsatte att leda arbetet med nättidningen fram till 2022 då en ny styrelse tog vid.
(Fakta hämtad från en intervju med Björn och Inger av Bo Kempegård den 12/10 – 2023.)
Inger och Björn på sin gård i Kärvingeborn. Foto: Bo Kempegård (arkivbild)
För oss var Björn som ”Bamse-far” – snäll och rar! Han brydde sig verkligen om ALLA människor och kom alltid med vänliga ord, tips och uppmuntran. För honom var det så otroligt viktigt att ungdomar som kämpar och har en god vilja, verkligen lyfts fram. Björn och Inger skapade tillsammans ”Kopparbergarns uppmuntrans stipendium”. Varje år vid niornas skolavslutning så delas det ut stipendium till ett flertal elever av medel som Kopparbergarn har fått in. Sen brukar det också finnas utrymme för något annat stipendium under året. Av medel från Kopparbergarn delas det också, varje år, ut mycket uppskattade ”trivselgåvor” till våra boenden i kommunen.
Till Björns minne vill vi nu skapa ett extra stipendium som kan delas ut till ungdomar som antingen är aktiva och engagerade eller har någon dröm som man behöver hjälp att uppnå. Vi kommer att starta en insamling till Björns minne och alla insamlade pengar kommer oavkortat gå till ett konto för dessa stipendier. Vill du lämna en minnesgåva så går det att sätta in pengar till Kopparbergarns bankgiro: 511-1885. Här kan du också skriva med en sista hälsning.
Inger och Björn utses till Årets Ljusnarsbergare för sina insatser med nättidningen Kopparbergarn 2015. Foto: Bengt Lundell (arkivbild)
Vi sätter alla ett avtryck på denna jord. Björns avtryck kommer ge glädje och värme varje dag till alla som läser Kopparbergarn. Det kommer också ge avtryck och stor glädje till dem på boenden som får ta del av en trivselgåva, till dem som varje år får ett stipendium vid skolavslutningen och till dem som får ett stipendium till hans minne.
Tack Björn för allt du gav oss!
Kopparbergarns styrelse, genom
Rickard Didić, ordförande och Anna-Lena Didić, vice ordförande
Ett stort tack för all den inspiration ni förmedlade i er omgivning
Tack för alla goda insatser för kulturlivet i Ljusnarsberg, Björn och Inger!!